Banier, verbeelding sacramenten Doop en Avondmaal ‘onthuld’ op 30 mei jl.

Al langere tijd geleden is aan de commissie Kunst in de kerk gevraagd hoe we de sacramenten Doop en Avondmaal zichtbaar kunnen verbeelden in het liturgisch centrum van de kerk. Eind 2019 kwamen we in contact met kunstenares Jackie Howard. Van haar hingen een tijd lang 3 banieren in de Koningskerk. Naar aanleiding hiervan werd het idee geboren Jackie uit te nodigen om voor onze kerk een dergelijke banier te ontwerpen. Over dit creatieve werk en haar inspiratie schrijft ze:

Zondag 30 mei is de banier officieel onthuld. Een banier die met veel overleg tot stand is gekomen, gegroeid. Een belangrijk proces, hij moet immers passen in en bij de gemeente. Toen ik ging nadenken over het ontwerp van de banier, kwam het woord ‘stromen’ in mijn gedachten. Stromen van leven, van kracht en actieve verbinding.

Drie stromen verdelen de banier: rood, blauw en paars. De Tabernakel van Mozes vormde de inspiratie voor deze kleuren, ze spreken van verzoening tussen God en mensen. God wil wonen bij de mensen, bij hen die zijn Woord bewaren. Ook de levende stenen van de Koningskerk vormen samen die Tabernakel, dat Huis van de Eeuwige.
De woestijn waarin de Tabernakel stond, is onherbergzaam, heet, zonder schaduw. Maar binnen was het koel en licht, binnen glansde het goud en was het heilige.

De helderrode kleur scharlaken herinnert aan die prachtige tekst uit Jesaja, ‘al waren uw zonden als scharlaken, ze zullen wit worden als sneeuw.’ Ook het koord wat Rachab aan haar venster bond was scharlakenrood, een verwijzing naar de Messias, Jezus. Heel haar familie moest zich verzamelen in dat huis om gered te worden, zoals de Israeliëten in Egypte het bloed op de deurposten moesten aanbrengen.

De bruidegom in Hooglied zingt over zijn bruid: ‘Uw haar heeft een gloed van argaman.’  Roodpurper, de kleur van wijn. Deze vult de gouden avondmaalsbeker, die centraal staat. Goud verwijst naar God’s aanwezigheid, naar loutering.
Druiven moeten geplukt, geperst en vertrapt worden, daarna kan de kostelijke wijn uitgeschonken worden. Jezus heeft voor ons geleden en heeft ons daarmee een voorbeeld nagelaten. Hoe kostbaar als je elkaar in tijden van lijden kan vasthouden, met elkaar verbonden bent door Jezus de Wijnstok. Hij zorgt dat het vrucht draagt!

De kleur hemelsblauw, techelet, werd in bijbelse tijden gewonnen uit zeeslakjes. In het boek van de Makkabeeën beschrijft Judas zijn buit van kostbare kleding ‘geverfd met de kleur van hyacinthen.’ Het was een kostbare verfstof die alleen voor priesters en koningen gebruikt werd. Later had zelfs de arme Israëliet één blauwe draad in zijn gebedskwastjes, want voor de Eeuwige zijn we allemaal gelijk.

De blauwe stroom spreekt van de Doop en is krachtig, vol beweging. Jezus riep uit tijdens het Loofhuttenfeest: ‘Als je in Mij gelooft, zullen stromen van levend water uit je binnenste vloeien.’ Hij geeft nieuw leven! In de banier gaan druiven speels over in waterbellen, zuurstof. Het energieke leven met God.

Rood en blauw samen vormen paars, de kleur van priesterschap. God dienend en elkaar, verbonden aan de Wijnstok. Hoe kunnen wij hem dienen en aanbidden? De Vader zoekt aanbidders in geest en in waarheid.

We hebben het gehad over druiven en wijn, maar ook het brood, gemaakt uit de korenaar, is afgebeeld. Samen maaltijd houden, gedenken dat zijn lichaam, het levende Brood, gebroken is voor ons. Jezus stelde dit in tijdens het Pesachmaal, de Seder. De matze is gebroken in stukken die allemaal één ronde kant hebben,  ze zijn deel van hetzelfde brood.

Na al het nadenken, tekenen en voorstudies maken, ga je dan aan de slag. Het begin is het moeilijkst. Daar ligt’ ie dan, die grote witte lap canvas. Dat vergt discipline en een flinke dosis moed! Diverse lagen textielverf zorgen voor intensiteit van de kleur, de kleur moet als het ware gaan bloeien. Bladeren en druiven zijn geaccentueerd met oliekrijt. Ik werk graag met dit prachtige materiaal, het geeft glanzende lichteffecten die diepte creëren.
Textiel leeft, het beweegt, het zuigt, het krimpt, het rafelt. Met dit alles moet je rekening houden. Door de grote afmeting – 2.80 m – is mijn atelier tijdelijk ook meegegroeid…

Mijn verlangen is dat deze banier vreugde mag brengen in jullie midden. Tijdens vieringen, maar ook als er verdriet is of rouw. Ook dan blijven Zijn beloften waarachtig.
Dat deze banier jullie er altijd weer aan mag herinneren, dat jullie één Lichaam zijn.

met dank en hartelijke groet,
Jackie Howard
www.jackiehoward.nl

Deze site gebruikt cookies om informatie op te slaan op je computer. Door deze site te gebruiken accepteer je de voorwaarden en het privacy beleid. Meer informatie

De cookie-instellingen op deze website zijn ingesteld op 'toestaan cookies "om u de beste surfervaring mogelijk. Als u doorgaat met deze website te gebruiken zonder het wijzigen van uw cookie-instellingen of u klikt op "Accepteren" hieronder dan bent u akkoord met deze instellingen.

Sluiten